Trabzon'da Vinç

Şehir planlamasının en önemli aracı olan vinç kullanımı insan gücünü en aza indirerek yapılanmanın daha hızlı olmasını da sağlıyor. Bir veya birden fazla kişinin birleşip taşıyamayacağı büyük ebatlı cisimlerin taşınmasını kolaylaştıran büyük bir yardımcıdır. Belli sebeplerden ötürü sürekli kapatılan yollar ve çalışmalar sırasında karşılaştığımız vinç makinaları dikkatli kullanımı ile saatlerce sürecek bir işi dakikalara indirerek daha çok iş gücünü de kısa zamanda sağlar. Ebatlarının büyük olması taşınacak yükün ağırlığını daha iyi ayarlayabilmek ve dikkatsizlik sonucu oluşabilecek kazaları engellemek için yapılanmasına bağlıdır. Trabzon vinç ve bağlı olduğumuz kurumlar içerisinde de yapılacak işleme göre birden fazla çeşidi olan bu makinalar istenilen şekilde temin edilmekte.

      Hepimizin bildiği gibi özellikle Trabzon bölgesi konum olarak çok fazla yenilenmesi ve ağır iş gücü gerektiren onarım çalışmalarının en sık yapıldığı bölgedir. En çok talep edilen ve ihtiyaç duyulan vinç makinaları birden fazla çeşidiyle kullanımı şekillenmektedir. Aslında vinç makinalarına verilen birçok isim tamamen şekliyle doğru orantılıdır. Bakıldığında kule gibi bir çıkıntısı olduğu için kule vinç olarak adlandırılan makinalar ağır yük taşıması için en çok kullanılan türüdür. Yollarda veya belediyenin yapmış olduğu çalışmaların çoğunda bu türü görmek mümkün. Trabzon vinç bünyesinde tercih edilen bir diğer makine dönüş açıları bulunan ve kullanımı yapan kişi tarafından oldukça iyi dönüşler ile taşıma işlemini daha rahat gerçekleştirilmesini sağlayan vinçlerdir. Aslında kullanıma alanına ve şekline göre değişen bu makinalar biz bilmesek de bu sektöre emek verip yıllarca çalışan bir işçi için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.

        Belli periyotlar içerisinde bakımı yapıldığı zaman uzun süreler kullanım garantisi veren Trabzon vinç bir firma olarak değil bu işin emektarı olarak senelerdir bu hizmeti vermektedir. Temin edilen her vinç makinası üzerinde taşıyabileceği yük oranı yazılmakta olup dikkat edilmesi gereken tek husus sadece bu yükün üzerinde ağırlık taşımasına zorlanmamasıdır. Vinçlerin daha çabuk aşınıp hatta belli zamanlarda haberlerden duyduğumuz vinç devrileme vakaları bundan kaynaklanmaktadır. Unutmayın ki kurallara uyarak kullanılan bu makinalar işçilerin çalışma şartlarını da güzelleştirerek  kısa sürede daha çok iş gücü sağlayacaktır.